Salı, Mart 20, 2007

Danimarka'da Türk Bayraklı Savaş Karşıtı Gösteri

Danimarka'da Yaşayan Iraklı Türkmenler, Türklerle Birlikte Düzenledikleri Savaş Karşıtı Gösteride Irak'taki Kürt Grupları ve ABD'yi Protesto Etti.
Danimarka'da yaşayan Iraklı Türkmenler, Türklerle birlikte düzenledikleri savaş karşıtı gösteride Irak'taki Kürt grupları ve ABD'yi protesto etti. ABD'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, yapılan konuşmaların ardından Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile Belediye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Belediye Maydanı'nda müzikler eşliğinde yapılan konuşmalardan sonra gösteri olaysız bitti. Polis gösteri sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı. Gösteriye çok sayıda Danimarkalı da destek verdi. Gösteride muhalefet partileri, savaş karşıtı kuruluşlar, insan hakları örgütleri ve Otonom Gençler'in temsilcileri birer konuşma yaptı.

Iraklı Türkmenlerin sözcüsü Savaş Nureddin yaptığı konuşmada, "Savaş her gün giderek Iraklıların aleyhine dönmüş ve silahlı güçler iktidarda söz sahibi olabilmek için birbiriyle savaşır duruma gelmiştir. Biz Irak'ta sadece ABD'nin değil, BM ve NATO'nun da söz sahibi olduğu bir yönetim ve silahlardan arındırılmış bir Irak istiyoruz. Dini ve Etnik kökenine bakılmaksızın tüm etnik gruplar merkezi yönetimde yer almalıdır. Irak'a komşu ülkelerin rolü çok büyük. Tabii komşu ülkeler içinde en önemlisi Türkiye. Irak'a barışçıl çözüm getirilmesinde Türkiye öncülük yapmalı, barışçıl politikasını susarak değil konuşarak yapmalı. Silahsız ve savunmasız olan gruplar korunmalıdır. Örneğin Kuzey Irak'ta Kürtlerle Türkmenler arasında bir iç savaşın çıkabileceği gerçeği var. Türkiye bunu sürekli dile getiriyor ama daha etkili bir politika izlemelidir“ dedi.>>>